27 Ekim 2015 Salı

ORLANDO'DA EĞLENCEYE DOYULMAZ


Büyülü bir dünyanın içine girmek
Ve tekrar gelmeyi istemek...
Orlando'da hissedilen duygu tam olarak bu.
Eğlencenin sonunun olmadığı bir rüya gibi.
Eğlence parkları muazzam.
Öncelikle yapmanız gereken tüm parkları detaylarıyla gösteren haritalar edinmeniz.
Disney World, dört bölümden oluşuyor.
Magic Kingdom, Epcot, Disney's Hollywood Studios, Animal Kingdom.
Magic Kingdom daha çok çocuklara hitab eden 7 ayrı bölümden oluşan bir park.

Magic Kingdom başta olmak üzere parklara gitmeden önce yapacağınız diğer en önemli şey programınızı yapmak. Çünkü çok büyük ve çok kalabalık oluyor.
Girmek, görmek istediğiniz bölümlerin sıralamasını yapın. En popüler olanlar için, parka girer girmez ilk iş, 'fast pass'lerini alın. Her park için 3 yer için fast pass hakkınız oluyor. 


Magic Kingdom için fast pass almanızı önereceğim en kalabalık olan 3 bölüm; 

1-Space Mountain, 2-Mickey's Philhar Magic ve Big Thunder MountainHer parkın 'fast pass' için kontenjanı da sınırlı olduğu için acele edip erkenden almanız gerekiyor. Sonraya kalırsanız kenid fat pass hakkınız olsa bile kontenjan dolduğu için açıkta kalıyorsunuz.


Bu işlemleri yaptıktan sonra sınırsız eğlence ve heyecan başlıyor.

Deha ve Yekta'nın Micky Mouse ile kucaklaştığı an. Mutluluktan uçuyorlar...


Deha en çok sevdiği Disney karakteri Goffy'yi çizmeyi öğreniyor.

 
Deha'nın Goffy'si:)

Magic Kingdom'da özellikle bazı bölümlerinde son derece eğitici bilgiler veriliyor. Bu sebeple çocuklar aktivitelerin içine sıkıştırılmış sanatsal ve bilimsel öğretileri tatlı tatlı kavrıyorlar. Tabii bunun için 5-6 yaşında olmaları gerekiyor. İngilizce'lerinin yeterli olması da önemli.
Cars, Peter Pan, Winnie the Pooh ve Uçan Fil mutluluktan ayaklarının yerden kesildiği bölümlerden sadece birkaçı.
Tabi ki çocuklar kadar yetişkinler için de Macera Adası gibi birçok bölüm  Kayaların arasından geçen bol adrenalin yüklü roller coaster, 80 derecelik açıyla sizi yüksekten aşağı suların için bırakan su vagonu kesinlikle denemeye değer.

Ve gece şovlar müthiş. Resmi geçit, video gösterileri ve havafişekler...

Epcot, içerik ve bilgilendirme açısından çocuklara hitap etse de büyükler için de harika şeyler bulabilirsiniz. Bu parkın öncelikli amacı geleceğin dünyasını inşa etmek. Hatta yapım aşamasında NASA'dan uzmanlar çağırılmış ve geleceği şekillendirilebilecek hayalleri sorulmuş, verilen cevaplar sonucu bu park ortaya çıkmış. Parkın girişinde çok büyük boyutlarda top biçiminde bir bina ile karşılaşıyorsunuz. Bu binaya mutlaka girin. Bineceğiniz özel bir araçla binlerce yıl öncesinden bugüne kadar dünyayı izleme şansı buluyorsunuz.

Epcot Parkı iki bölümden oluşuyor. Bir tanesi Future World diğeri ise genelde ülkelerin minyatürlerinin bulunduğu bölüm. Minyatür hallerinin bulunduğu ülkeler ise; Meksika, Norveç, Çin, Almanya, İtalya, Amerika, Japonya, Fransa, Fas, İngiltere ve Kanada.  
Hollywood Stüdyoları'na gelince... Tahmin edeceğiniz üzere film hilelerinden ünlü filmlerin içinde girilen animasyonlara kadar birçok dahiyane bölüm mevcut.


Hollywood stüdyolarında gece şovları da mutlaka izlenmeli, kayda alınmalı. Rüya gibi...Animal Kingdom, doğal yaşamlarındaki hayvanlara yakın olduğunuz bir dünya. Aynı zamanda eğlence ve macera da yine sizi bırakmıyor.


Yetişkinler için Universal Stüdyoları, Islands of Adventure ise Orlando'daki en eğlenceli parklar bence.... 

Seaworld su ile akla gelmeyen her türlü uçukluğun yaşandığı bir dünya. 
Kennedy Space Center gerçek bir uzay üssü. Gerçek roket fırlatılabiliyor. Çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor. 
Celebration turu, Disney'in yarattığı Amerikan rüyası temalı mahalle. 
Cirgu du Soleil'in şovları görülmeye değer.

Orlando'da zamanın nasıl geçtiğine inanamayacaksınız!

Daha önce hiçbir yerde yaşamadığınız deneyimleri de yine bu parklarda yaşayacaksınız.
Hayalgücü, eğlence ve mutluluğun doyuma ulaştığı tek yer Orlando eğlence dünyası olsa gerek. Altı çocuklu bir çift de, 70 yaşındaki teyze de, üç kuşak birarada gelen aile de mutluluktan havalara uçuyorsa bu dünyadan öğrenecek çok şey var demektir.

Biz eğlenceye doyamadık, Haziran'da tekrar gelmeye karar verdik.

Orlando yolcularına birkaç not:

*Florida bölgesinde, Orlando dahil mutlaka araba kiralayın. Arabasız dolaşmak mümkün değil. Büyük bir SUV kiraladıktan sonra ve GPS'i taktıktan sonra hooop yedek kıyafetler ve atıştımalıklar bagaja, civcivler arka koltuğa... *Ayırdığın gün sayısının kesinlikle tüm aktiviteleri yapmaya yetmeyeceğini anlıyorsun.


*DISNEY WORLD'ÜN KAPISINDA YAZAN YAZI: 

'Bu mutluluk dolu yere gelen herkese hoşgeldiniz... Disneyland sizin yeriniz. Burada hatıralarınızda kalan güzellikleri ve geleceğin getireceği değişimleri göreceksiniz. Disneyland hayallere, geleceğin gerçeklerine ve Amerika'yı Amerika yapan değerlere adanmıştır. Bu hayaller dünyanın eğlence ve güzelliklerini yaratacaktır'

Walter Elias Disney, yani Miki'yi, Gufi'yi ve daha binlerce çizgi roman karakterlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayan kişi, işte böyle tanımlıyor, dünyanın en büyük eğlence imparatorluğunu...


*Disneyland, Walt Disney'in aileleri bir araya getirme düşlerinin en önemli adımlarında biri. Hepsi buradan esinlenmiş ve Walt Disney'in yürüttüğü bu yollardan geçerek oluşturulmuş.

*Bütün girdiğiniz parklarda mutlaka sulu şakalar, aktiviteler olduğu için ıslanıyorsunuz. Bu sebeple yanınıza mutlaka mayo alın. Ayrıca yedek tişört de alabilirsiniz.

*Yanınızda sırt çantası ile gitmekten çekinmeyin. Çünkü her aktivite girişinde emanet dolaplar var ve belli bir süre için ücretsiz.

*Universal Studios ve Adventure Island parklarının içindeki tema bölümleri harika. Listesini aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. 

www.universalorlando.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder