21 Ekim 2015 Çarşamba

ALPLER'DEKİ MUTLU ÇOCUKLAR


Çoook çalıştık, Deha, Yekta ve ben okumayı söktük.

Bir kar tatilini de hakettik. Sömestrde soluğu kayakta aldık

Gstaad'da; Alplerin kalbine gittik. 

Kayak okullarının en köklüsü olsun, oğullar işi erbablarından öğrensin diye.
Gstaad Schönried'de kayak okulu çocuklar için tam zamanlı. Kurları tamamlayıp bröveyi alarak ilerliyorlar.


Bazen masallar hayatın içinde gizli. İçine düştüğün masalı doyasıya yaşamanın ve çocuklar gibi mutlu olmanın değeri paha biçilmez.Ordan burdan fırlayan fotoğrafçılar, yüksek sesli müzikler, telesiyej kuyrukları, milletimin görgüsüzlük halleri ne mutlu ki Gstaad'da yok. Etiketi üstünde ski malzemeleri, birbirine gülümseyerek sohbet edebilen asil insanlar, kuş sesleri arasında kayak keyfi, nefis canlı müzik eşliğinde nefis bakery ve finedinning ziyafetleri gerçekten tatil demek oluyor.


Çocuklar hayatımda çok şey değiştirdi. Onlarla birlikte kayağı sevmeye başladım. Oğullarla yaptığım herşey keyfe ve eğlenceye dönüşüveriyor bir şekilde...Herkes farklı olmanın ve kendini konumlandırmanın peşindeyken bu köydeki doğal ama elit yaşam aslında basit olanın değerli olduğunu hatırlatır nitelikte. İnsanın duruşundaki zarafetin, tevazu gösterdikçe sızan asaletin neye denk geldiğini anlayıp neden kendilerini ıspat için hırpalamadıklarını anlıyorsun. Çünkü o kadar kalvinistler ki buna ihtiyaçları yok. Dudak uçuklatan kariyerler, yüksek bilinçler ve kanıta gerek olmayan sosyal hayat . Onun için birileri birşeylerin peşinde koşup kaybolurken birileri hayatın gerçek güzelliklerinin tadını çıkarıyor. Onlara da Avrupalı deniyor.  


Kar yağarken tuzlu sicak havuzda günün spor yorgunluğunu atmayı çok sevdik.Alpler'in çiftçi makarnası tam bir geleneksel tat. Krema, soğan, peynir, elma püresi ile yapılıyor.

Tadına bayıldığım bu makarnanın tabii ki tarifini aldım, çocuklara sık sık yapacağım.


Çocuklar için kayak okulunda yarışmak, kazanmak önemli değil.

Mühim olan, çocukların kayağı sevmesi ve devam etmesi...Avrupalı'nın kar'ı nasıl keyfe dönüştürdüğünü ve masal dünyası yarattığını her gördüğümde ülkem için içim parçalanır.

Doğuma yetişemeyen kadınlar, okul servisi trafikte kaza yaptığı için hayatını kaybeden çocuklar; hatta kayak sporunu yaparken hayatından olan sporcular...

Oysa biraz bilinç, biraz disiplin yeterli.

Alpler'deki mutlu çocuklar gibi bizim dağlarımızda da çocuklar mutlu yaşasa...

Çok mu?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder